مراحل آماده کردن دختر نوجوان برای اولین پریود؛ راهنمایی کامل برای پدرها و مادرها

در این مطلب، قصد داریم درباره آماده کردن دختر نوجوان برای مواجهه با اولین پریود و نقش پدرها و مادرها در این زمینه صحبت کنیم. اگر دختر نوجوان شما هم در آستانه بلوغ قرار دارد، پیشنهاد می‌کنیم خواندن این مقاله را از دست ندهید.

بسیاری از دختران نگران این هستند که اولین پریودشان را در مدرسه، اردو یا در مکان‌های دیگری دور از خانه تجربه کنند. طبیعتا، زمان شروع قاعدگی را نمی‌توان کنترل کرد؛ در عوض، بهترین کار این است که با آگاهی‌رسانی کافی فرزندتان را برای اتفاقات غیرمنتظره آماده کنید و اضطراب‌شان را کاهش دهید.

وظایف مادران در آماده کردن دختر نوجوان برای مواجهه با اولین پریود چیست؟

وظایف مادران در آماده کردن دختر نوجوان برای مواجهه با اولین پریود چیست؟
مادران باید در فضایی صمیمانه و مطمئن همه اطلاعات لازم درباره پریود را به دختران خود منتقل کنند./ عکس از: wundervisuals

۱. درباره بلوغ و تغییرات ناشی از آن با دخترتان صحبت کنید

در فضایی صمیمانه، با دخترتان درباره بلوغ و تغییرات طبیعی ناشی از آن صحبت کنید. کلیه مراحل و ساده‌ترین جزئیات را شرح دهید و اطمینان پیدا کنید که همه اطلاعات لازم را به او انتقال داده‌اید. خوب است، خاطرات خودتان را هم با او به‌اشتراک بگذارید. به این ترتیب، اضطراب او را کاهش می‌دهید و به او می‌فهمانید که شما هم عینا همین مرحله را پشت سر گذاشته‌اید. در عین حال، می‌توانید کتاب‌ها، ویدیوها یا مقالات جالب و خواندنی درباره پریود را پیدا کنید و در اختیار دخترتان قرار دهید. از این طریق، او می‌تواند این مرحله مهم از زندگیش را با دقت بیش‌تری بررسی کرده و پاسخ مناسبی را برای سوالات احتمالیش پیدا کند.

۲. درباره نحوه خونریزی برایش توضیح دهید

مشاهده خون برای بسیاری از افراد به‌ویژه بچه‌ها و نوجوانان کم سن‌وسال می‌تواند اضطراب‌آور باشد. بنابراین، خوب است برای دخترتان به تفصیل درباره خونریزی در هنگام پریود صحبت کنید. برایش بگویید که اولین قطرات خون خارج شده از بدن او ممکن است قهوه‌ای رنگ بوده یا حتی به‌صورت لخته باشند. بنابراین، اصلا جای نگرانی نیست و به‌هیچ عنوان نباید بترسد.

۳. بر مشکلات ناشی از پریود زیاد تمرکز نکنید

تمرکز اندک بر مشکلات ناشی از پریود
تمرکز بیش از اندازه روی ناراحتی‌ها و دردهای ناشی از پریود ممکن است فرزندتان را بترساند و اضطرابش را بیش‌تر کند./ عکس از: Maskot

 

بی‌تردید آماده کردن دختر نوجوان برای مواجهه با اولین پریود نیازمند آشنایی با مشکلات احتمالی آن است. برای مثال، حتما باید درباره احتمال گرفتگی عضلات شکم و کمر، سردرد، کمبود انرژی و تغییرات خلق‌وخو با او صحبت کنید. با این حال، یادتان باشد بیش از اندازه روی این ناراحتی‌ها تمرکز نکنید. در غیر این‌صورت، ممکن است فرزندتان را بترسانید و استرس و اضطرابش را بیش‌تر کنید.


حتما بخوانید: بهترین راه‌های برخورد با سیگار کشیدن فرزند نوجوان

۴. روش‌هایی برای کاهش ناراحتی‌های احتمالی معرفی کنید

برای فرزندتان توضیح دهید، در صورت بالا بودن سطح انقباضات و گرفتگی‌های عضلانی می‌تواند از داروهای معمول تسکین‌دهنده درد استفاده کند. به او تذکر دهید، برای کاهش ناراحتی هرگز نباید به توصیه دیگران، از مواد و قرص‌های شناخته‌نشده و غیرمعمول استفاده کند. برای اطمینان، یک یا نهایتا ۲ عدد از قرص‌های مورد اعتمادتان را داخل ظرف کوچکی قرار دهید و آن را درون کیف دخترتان بگذارید. برایش بگویید، مصرف خوراکی‌های شیرین در هنگام پریود می‌تواند در بالا رفتن قند خون و بهبود شرایط کلی او تاثیرگذار باشد. در عین حال، به دخترتان آموزش بدهید که گرم کردن شکم و کمر از بهترین روش‌هایی است که به کاهش درد و گرفتگی ناشی از پریود کمک می‌کند.

۵. استفاده از نوار بهداشتی را به او آموزش دهید

ممکن است فکر کنید، استفاده از نوار بهداشتی کار بسیار ساده‌ای است و نیازی نیست درباره آن صحبت کنید. با این حال، کودکی که تا به‌حال از این وسیله استفاده نکرده ممکن است در هنگام مواجه شدن با نخستین پریود دچار سردرگمی شود. بنابراین، بهتر است در کمال آرامش و با حوصله انجام این کار را به او یاد دهید.

۶. بهداشت در دوران قاعدگی را به او بیاموزید

آموزش بهداشت در دوران قاعدگی
آشنایی با روش استفاده، تعویض و دور انداختن نوار بهداشتی از مهم‌ترین اصول رعایت بهداشت در دوران پریود است./ عکس از: zoranm

لازم است به فرزندتان آموزش دهید هر چند ساعت یک‌بار باید نوار بهداشتی خود را تعویض کند و پد استفاده شده را در پوشش مخصوص بپیچد و درون سطل زباله دستشویی بیندازد.

۷. یادداشت کردن تاریخ پریود را به او یاد بدهید

برای دخترتان توضیح بدهید حتما باید تاریخ اولین قاعدگی را یادداشت کرده و تعداد روزها و شدت خونریزی خود را با دقت دنبال کند. به این ترتیب، می‌تواند نظم پریود و روندش را پیگیری کند. انجام این کار در کاهش اضطراب و استرس پیش از هر دوره قاعدگی تاثیرگذار است.

۸. کیف قاعدگی برایش درست کنید

یکی از مهم‌ترین مراحل آماده کردن دختر نوجوان برای مواجهه با اولین پریود این است که وسایل مورد نیاز را در اختیارش بگذارید تا همیشه به‌همراه داشته باشد. برای این منظور، لازم است قبل از قاعدگی یک کیف یا کیسه کوچک را برایش آماده کنید و یک یا ۲ عدد نوار بهداشتی و یک لباس زیر تمیز را درون آن قرار دهید. سپس، این کیف یا کیسه را داخل کوله‌پشتی فرزندتان بگذارید.

۹. راهکارهای کاربردی برای پریود شدن در مدرسه را یاد بدهید

معرفی راهکارهای کاربردی برای پریود شدن در مدرسه
یکی دو عدد نوار بهداشتی، لباس زیر و داروی تسکین دهنده درد را در کیف مخصوصی بگذارید تا همیشه در مدرسه به‌همراه داشته باشد./ عکس از: FilippoBacci

 

برای فرزندتان توضیح دهید، اگر در مدرسه احساس کرد پریود شده باید فورا اجازه بگیرد و به دستشویی برود. یادآوری کنید، حتما کیف پریودش را هم به‌همراه داشته باشد تا در صورت لزوم بتواند لباس زیرش را عوض کرده و از نوار بهداشتی استفاده کند. اگر برحسب اتفاق، پد نداشت باید با مشاور بهداشتی مدرسه صحبت کند و از او کمک بخواهد.

۱۰. برای ساعات طولانی دور از منزل، برایش برنامه‌ریزی کنید

اگر دخترتان برای مدت نسبتا طولانی به اردو می‌رود حتما از قبل برنامه‌ریزی کنید و چند عدد نوار بهداشتی و لباس زیر تمیز را داخل کیفش قرار دهید. در ضمن، می‌توانید خطاب به معلم یا مشاور اردو نامه‌ای تهیه کنید و بگویید این نخستین باری است که فرزندتان پریود می‌شود. به‌علاوه، کلیه اطلاعات کاربردی دیگر را هم در رابطه با حساسیت‌های دارویی، عادات یا وضعیت سلامت دخترتان در نامه قید کنید. به این ترتیب، حتی اگر نوجوان از مطرح کردن وضعیتش خجالت بکشد می‌تواند نامه را در اختیار مشاور یا آموزگار بگذارد و از او کمک بخواهد. طبیعتا باید به دخترتان بگویید تنها در صورتی این نامه را به مشاور مدرسه تحویل دهد که پریود شده باشد.

نکته:

تامپون و کاپ قاعدگی گزینه مناسبی برای نخستین پریود به حساب نمی‌آیند؛ چرا که استفاده از آن‌ها معمولا به تمرین نیاز دارد.

وظایف پدران در آماده کردن دختر نوجوان برای مواجهه با اولین پریود چیست؟

وظایف پدران در آماده کردن دختر نوجوان برای مواجهه با اولین پریود چیست؟
پدرها با ایجاد فضایی آرام و درک فرزندشان به بالا رفتن اعتماد به‌نفس و تقویت عزت نفس او کمک می‌کنند./ عکس از: Robert-Dolly

 

پدران هم می‌توانند نقش مهمی در آماده کردن دختر نوجوان برای مواجهه با اولین پریود داشته باشند. نخستین قاعدگی برای هر دختری یک دوره بسیار احساسی است. بنابراین، به‌عنوان یک پدر مهم است در طول این دوره فرزندتان را درک کنید؛ شرایط لازم را برای آرامش و رفاه او فراهم کنید؛ و صمیمیت و محبت‌تان را به او ابراز کنید. با انجام این کارها، علاوه بر افزایش اعتماد به‌نفس و تقویت عزت نفس فرزندتان به شکل‌گیری شخصیت او به‌عنوان یک زن کمک خواهید کرد.

بنابراین، لازم است در این دوره تا جای ممکن آرامش خودتان را حفظ کنید و فضای منزل را صمیمی، آرام و بدون تنش نگه‌دارید. مراقب باشید هرگز از عباراتی مانند «خودت رو جمع‌وجور کن»، «همه دخترها پریود می‌شن دیگه» یا «برو بخواب خوب می‌شی» استفاده نکنید. در عوض، می‌توانید با بیان جملات شیرین و انجام کارهایی مانند خرید شیرینی و شکلات یا حتی پیشنهاد یک لیوان شیر یا چای گرم محبت‌تان را به دخترتان نشان دهید. به خاطر داشته باشید، پریود یک اتفاق طبیعی است و هرگز نباید با آن به شکل یک تابو برخورد کنید.

آماده کردن دختر نوجوان برای مواجهه با اولین پریود از چه نظر اهمیت دارد؟

آماده کردن دختر نوجوان برای مواجهه با اولین پریود از چه نظر اهمیت دارد؟
آماده کردن دختر نوجوان برای مواجهه با اولین پریود به افزایش اعتماد به‌نفس و کاهش اضطراب او کمک می‌کند./ عکس از: JohnnyGreig

 

آماده کردن دختر نوجوان برای مواجهه با اولین پریود و اطلاع‌رسانی در این زمینه از بهترین روش‌هایی است که به افزایش اعتماد به‌نفس و کاهش اضطراب او کمک می‌کند. به این ترتیب، او به‌خوبی یاد می‌گیرد که در هنگام قاعدگی چه کارهایی را باید انجام دهد. به‌علاوه، با این روش دخترتان می‌فهمد اصلا جای نگرانی نیست و این اتفاق طبیعی آغاز فرآیندی است که او را به یک بزرگسال تبدیل می‌کند.

سخن آخر

در این مطلب، تلاش کردیم مراحل آماده کردن دختر نوجوان برای مواجهه با اولین پریود را برایتان بازگو کنیم و وظایف پدرها و مادرها را در این زمینه شرح دهیم. آیا شما هم دخترتان را برای نخستین قاعدگی آماده کرده‌اید؟ چه راهکارهای دیگری را پیشنهاد می‌کنید؟ ممنون می‌شویم دیدگاه‌ها و تجربه‌های خود را در بخش «نظرات کاربران» با ما و سایر خوانندگان به‌اشتراک بگذارید.


در ادامه بخوانید: تقویت ارتباط دوستانه بین پدر و دختر نوجوان با ۹ روش مفید و موثر
منبع www.verywellfamily.com www.webmd.com www.bannerhealth.com
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.