راه‌هایی برای گرم کردن مجدد رابطه جنسی بعد از به دنیا آمدن فرزند

گرم کردن مجدد رابطه جنسی بعد از به دنیا آمدن فرزند از مهم‌ترین دغدغه‌های والدین به حساب می‌آید. بعد از گذشت ۹ ماه بارداری؛ تحمل مشکلات زایمان؛ و به‌دنیا آمدن نوزادی که با همه وجودتان دوستش دارید؛ ناگهان تصور می‌کنید زندگی جنسی شما به پایان رسیده است. اگر در ۶ تا ۹ ماه اول پس از تولد نوزاد میل جنسی کم‌تری را تجربه می‌کنید، اصلا لازم نیست نگران باشید. این موضوع تقریبا در مورد همه مادران صدق می‌کند. در این مطلب، قصد داریم برخی از دلایل کم شدن میل جنسی در این دوران را بررسی کرده و روش‌هایی را به شما معرفی کنیم که به گرم کردن مجدد این رابطه کمک می‌کنند. اگر شما هم چنین مشکلی را تجربه می‌کنید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

برای گرم کردن مجدد رابطه جنسی بعد از به دنیا آمدن فرزند چه باید کرد؟

برای گرم کردن مجدد رابطه جنسی بعد از به دنیا آمدن فرزند چه باید کرد؟
برای گرم کردن مجدد رابطه جنسی بعد از به دنیا آمدن فرزند باید انتظارات‌تان را با شرایط موجود تطبیق دهید و در صورت نیاز با پزشک مشورت کنید./ عکس از: fitopardo

۱. انتظارات‌تان را با شرایط موجود تطبیق دهید

گرم کردن مجدد رابطه جنسی بعد از به دنیا آمدن فرزند یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های والدین است. احتمالا شما هم در برخی از نشریه‌های آنلاین یا در بسیاری از دورهمی‌های خانوادگی یا دوستانه می‌خوانید و می‌شنوید که زندگی جنسی شما باید ظرف چند هفته پس از زایمان به حالت عادی برگردد. اما باور کنید متخصصان نظر دیگری دارند.

در واقع، پس از زایمان سطح هورمون‌های بدن شما به شکل قابل توجهی متغیر است. کم و زیاد شدن میزان برخی از اساسی‌ترین هورمون‌ها در بدن، موجب کاهش میل جنسی می‌شود. به گفته متخصصان، ۶ هفته اول پس از زایمان قطعا از نظر هورمونی و جسمی برای زنان و مردان سخت‌ترین دوران به حساب می‌آید. در این مدت، میزان هورمون استروژن بدن‌تان به‌اندازه‌ای پایین می‌آید که در محدوده یائسگی قرار می‌گیرد.

از سوی دیگر، در طول این دوره واژن شما هم خشک‌تر از حد معمول می‌شود. این امر، رابطه جنسی را بسیار دردناک کرده و تمایل برای ادامه یا تکرار آن را کاهش می‌دهد. جالب است بدانید، پدرها هم از این تغییرات بی‌نصیب نمی‌مانند. براساس تحقیقات، وقتی آقایان تازه پدر می‌شوند، سطح هورمون تستوسترون‌شان کاهش می‌یابد.

با توجه به همه موارد یاد شده، پیشنهاد می‌کنیم زیاد به خودتان سخت نگیرید و انتظارات‌تان را با شرایط تازه منطبق کنید. مطمئن باشید، به‌زودی همه چیز به حالت عادی برمی‌گردد. به گفته کارشناسان، اغلب زنان در ۳ ماهه نخست پس از زایمان، رابطه جنسی دردناکی را تجربه می‌کنند. در واقع، بسیاری از پزشکان متخصص اعتقاد دارند که بهتر است زوج‌ها تا ۹ ماه شکیبایی کنند و اجازه بدهند بدن بانوان به تدریج حالت عادی خود را بازیابد.

۲.  کمک بگیرید

کمک بگیرید.
کمک گرفتن از بستگان، دوستان و آشنایان به شما کمک می‌کند روزانه چند ساعت به حال خودتان باشید./ عکس از: Stefan-Tomic

 

یکی از بهترین روش‌هایی که موجب گرم کردن مجدد رابطه جنسی بعد از به دنیا آمدن فرزند می‌شود این است که از بستگان، دوستان و اطرافیان‌تان کمک بگیرید. در صورت امکان، استخدام یک فرد باتجربه و قابل اعتماد به‌عنوان پرستار بچه هم می‌تواند بخش بزرگی از کارهای روزمره و فشارهای وارد شده به زندگی شما را کاهش دهد.

واقعیت این است که با وجود مادر و پدر شدن، شما هنوز هم انسان هستید و حق دارید زندگی کنید. بنابراین، روزانه برای چند ساعت هم که شده لازم است به حال خودتان باشید؛ به کارهای شخصی‌تان برسید؛ ورزش کنید؛ موزیک بشنوید؛ بخوابید و به ظاهرتان رسیدگی کنید. به‌علاوه، از این طریق زوج‌هایی که تازه بچه‌دار شده‌اند فرصت مناسبی پیدا می‌کنند تا با هم وقت‌گذرانی کنند.

مجموع عوامل یاد شده، به بهبود شرایط روحی و جسمی مادر کمک می‌کند؛ روابط عاطفی و احساسی مادر و پدرهای جدید را مستحکم می‌کند؛ و از سرگیری روابط جنسی را امکان‌پذیر می‌کند. برای آن‌که خیال‌تان بابت غذای نوزاد هم راحت باشد، پیشنهاد می‌کنیم در مواقع بیکاری مقداری از شیرتان را بدوشید و در بطری‌های مجزا بریزید و آن‌ها را در یخچال نگهداری کنید.

به این ترتیب، در مدت مرخصی روزانه شما فرزند دلبندتان هم گرسنه نمی‌ماند و در کنار سایر عزیزان یا افراد متخصص اوقات خوشی را تجربه می‌کند. این امر از ایجاد عذاب وجدان و تحمیل فشار ذهنی بیش‌تر برای مادر جلوگیری می‌کند.

۳. تا جای ممکن، همدیگر را در آغوش بگیرید و تماس عاطفی برقرار کنید

تا جای ممکن، همدیگر را در آغوش بگیرید و تماس عاطفی برقرار کنید.
به هر بهانه‌ای یکدیگر را در آغوش بگیرید و همدیگر را لمس و نوازش کنید./ عکس از: Dimitri-Otis

 

با به دنیا آمدن نوزاد، بسیاری از والدین در یک دام عاطفی گرفتار می‌شوند. در واقع، آن‌ها بدون آن‌که متوجه باشند تمام ظرفیت روحی و توان احساسی خودشان را صرف فرزند نورسیده کرده و از ابراز محبت به طرف مقابل غافل می‌شوند. بخش قابل توجهی از این مشکل به ترشح هورمون اکسی‌توسین مربوط است. اکسی‌توسین همان هورمونی است که در هنگام در آغوش گرفتن، برقراری رابطه جنسی و حتی شیر دادن آزاد می‌شود. ولی موضوع این است که بلافاصله پس از زایمان، مادر بخش عمده اکسی‌توسین خودش را از تعامل با فرزندش دریافت می‌کند. این امر، به‌تدریج می‌تواند موجی جدایی عاطفی و جسمی والدین شود.

برای گرم کردن مجدد رابطه جنسی بعد از به دنیا آمدن فرزند و برگشتن به مسیر اصلی زندگی، به تازه مادر و پدرها توصیه می‌کنیم تا جای ممکن و به هر بهانه‌ای یکدیگر را در آغوش بگیرند؛ همدیگر را لمس کنند؛ و با هم صحبت کنند؛ انجام این کارها خصوصا در ۶ هفته اول پس از زایمان ضروری به حساب آمده و به بالا رفتن سطح اکسی‌توسین بدن مادر کمک می‌کند. همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، در طول مدت یاد شده امکان مقاربت وجود ندارد. در عوض، می‌توانید همدیگر را نوازش کنید یا به آرامی بدن یکدیگر را ماساژ بدهید.

۴. فرصت را غنیمت بشمارید

فرصت را غنیمت بشمارید.
وقتی فرزندتان چرت می‌زند یا در هر موقعیت دیگری، وقت را غنیمت بشمارید و به رابطه جنسی‌تان توجه کنید./ عکس از: NataliaDeriabina

 

از فرصت‌طلبی خجالت نکشید. واقعیت این است که رابطه جنسی یکی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی یک زوج است که با به‌دنیا آمدن نوزاد در حاشیه قرار می‌گیرد. بنابراین، هنگامی که بستگان یا پرستار بچه از نوزاد مراقبت می‌کنند؛ در مواقعی که فرزندتان چرت می‌زند؛ یا در هر فرصت کوتاه دیگری، وقت را غنیمت بشمارید و به حیات جنسی‌تان توجه کنید. احتمالا، زمان اندکی در اختیار خواهید داشت. با این حال، مقاربت سریع و کوتاه مدت به مراتب بهتر از سرد شدن رابطه شماست. مطمئن باشید، به‌تدریج و با گذشت زمان همه چیز به حالت عادی برمی‌گردد.

تا چند وقت بعد از زایمان باید از رابطه جنسی اجتناب کرد؟

تا چند وقت بعد از زایمان باید از رابطه جنسی اجتناب کرد؟
بهبودی پس از زایمان یک فرآیند منحصر به‌فرد است و از خانمی به خانم دیگر تفاوت می‌کند./ عکس از: DMEPhotography

 

بیش‌تر افراد اعتقاد دارند، برای گرم کردن مجدد رابطه جنسی بعد از به دنیا آمدن فرزند حداقل باید ۶ هفته منتظر بمانند. با این حال، واقعیت این است که بهبودی پس از زایمان یک فرآیند منحصر به‌فرد است. معمولا هر خانمی از زایمان و هفته‌های بعد از آن تجربه متفاوتی دارد. بنابراین، درباره زمان مناسب برای انجام مقاربت پس از وضع حمل نمی‌توان با قطعیت نظر داد و به یک قانون کلی استناد کرد.

برای مثال، خانمی که زایمان سختی را پشت سر گذاشته و تعداد زیادی بخیه خورده احتمالا پس از ۶ هفته نمی‌تواند حتی به رابطه جنسی فکر کند. این خانم احتمالا به ماه‌ها زمان نیاز دارد تا کاملا بهبود یابد. از سوی دیگر، ممکن است فردی یک وضع حمل آسان و بی‌دردسر را تجربه کرده و پس از چند هفته برای مقاربت آمادگی داشته باشد. این روزها، اغلب متخصصان توصیه می‌کنند زنان از ۳ تا ۱۲ هفته پس از به دنیا آوردن فرزند تحت نظر پزشک قرار گیرند و بنا به توصیه او رفتار کنند.


حتما بخوانید: روش‌های مراقبت از همسر در دوران بارداری که آقایان باید بدانند

عوامل موثر در کاهش میل جنسی مادر پس از زایمان چیست؟

عوامل موثر در کاهش میل جنسی مادر پس از زایمان چیست؟
افسردگی، بی‌خوابی، خستگی، درد، تغییرات هورمونی و از دست دادن اعتماد به‌نفس از مهم‌ترین دلایل کاهش میل جنسی مادر پس از زایمان است./ عکس از: PeopleImages

 

  • خستگی و بی‌خوابی
  • احساس درد در ناحیه واژن، کمر و شکم بسته به نوع زایمان
  • ابتلا به افسردگی پس از زایمان
  • از دست دادن اعتماد به‌نفس ناشی از افزایش وزن
  • تغییرات هورمونی

سخن آخر

در این مطلب، سعی کردیم کاربردی‌ترین نکات و روش‌ها را در رابطه با گرم کردن مجدد رابطه جنسی بعد از به دنیا آمدن فرزند با شما به‌اشتراک بگذاریم. نظر شما چیست؟ شما چه راهکاری را برای شروع دوباره زندگی جنسی پس از زایمان پیشنهاد می‌کنید؟ ممنون می‌شویم دیدگاه‌های خود را در بخش «نظرات کاربران» با ما و سایر خوانندگان مطرح کنید.


در ادامه بخوانید: تاثیر گوش دادن موزیک بر سلامت روحی جنین؛ کدام موزیک را گوش بدهیم کدام را نه
منبع www.webmd.com www.webmd.com www.parents.com
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.