تقویت ارتباط دوستانه بین پدر و دختر نوجوان با ۹ روش مفید و موثر

نوع ارتباط پدرها با دختران‌شان به شکل قابل توجهی در شکل‌گیری شخصیت آن‌ها تاثیرگذار است و به رشد عاطفی و روانی آن‌ها کمک می‌کند. حضور موثر پدرها در زندگی دختر بچه‌ها موجب افزایش اعتماد به‌نفس و استقلال دخترها می‌شود و به ایجاد چشم‌اندازی واضح از روابط آن‌ها با جنس مخالف کمک می‌کند. در این مطلب، قصد داریم درباره روش‌های شکل‌دهی ارتباط دوستانه بین پدر و دختر نوجوان و نقش هر یک از والدین در دستیابی به این هدف صحبت کنیم. اگر شما هم تلاش می‌کنید فضایی صمیمانه با دخترتان ایجاد کنید، پیشنهاد می‌کنیم با ما همراه باشید.


مزایای شکل‌دهی ارتباط دوستانه بین پدر و دختر نوجوان

مزایای شکل‌دهی ارتباط دوستانه بین پدر و دختر نوجوان
ارتباط دوستانه پدر و دختر به رشد فکری، عاطفی و روانی بچه‌ها کمک می‌کند./ عکس از: Oliver Rossi

 

دختر بچه‌هایی که رابطه صمیمانه‌ای با پدرها دارند معمولا:
• دوران کودکی و نوجوانی شیرین و خاطره‌انگیزی را سپری می‌کنند.
• وقت بیش‌تری را صرف مطالعه می‌کنند.
• پرخاش‌گر نیستند.
• قاطعانه و در عین حال، مودبانه رفتار می‌کنند.
• اعتماد به‌نفس بیش‌تری دارند.
• استقلال بیش‌تری دارند.
• تمرکز بیش‌تری دارند.
• به احتمال زیاد تحصیلات عالی خود را تکمیل می‌کنند.
• در مدرسه نمره‌های بهتری می‌گیرند.
• خوب می‌دانند از زندگی چه می‌خواهند.
• در آینده، استانداردهای خوب و مشخصی برای انتخاب شریک زندگی خواهند داشت.

چرا بعضی از پدرها سخت‌تر می‌توانند با دختران‌شان رابطه صمیمانه‌ای داشته باشند؟

چرا بعضی از پدرها سخت‌تر می‌توانند با دختران‌شان رابطه صمیمانه‌ای داشته باشند؟
مقررات و دستورالعمل‌های سنتی، شکل‌دهی ارتباط دوستانه بین پدر و دختر نوجوان را دشوار می‌کنند./ عکس از: Tara Moore

 

مقررات و دستورالعمل‌های سنتی، شکل‌دهی ارتباط دوستانه بین پدر و دختر نوجوان را دشوار می‌کنند. در بعضی از خانواده‌ها یا جوامع، وظیفه بزرگ کردن بچه‌ها و رسیدگی به نیازها و خواسته‌های روزمره آن‌ها به‌ویژه تا سنین خاصی کاملا برعهده مادر است. در این قبیل خانواده‌ها، پدر معمولا موجودی خشن، سرسخت و مقتدر است که کم‌تر در کنار بقیه حضور دارد و فقط منابع مالی مورد نیاز را تامین می‌کند.
در ساختارهای سنتی معمولا بچه‌ها براساس جنسیت رده‌بندی شده و وقت‌گذرانی با آن‌ها برعهده والدین هم‌جنس قرار می‌گیرد. یعنی، مادرها عهده‌دار وظیفه تفریح و آموزش دختربچه‌ها می‌شوند و پدرها بیش‌تر به امور پسر بچه‌ها رسیدگی می‌کنند. طبیعتا، بچه‌هایی که اغلب اوقات خود را با مادر سپری کرده‌‌اند و از او محبت و توجه دیده‌اند نسبت به او وابستگی بیش‌تری را احساس می‌کنند.
برای ایجاد ارتباطی صمیمانه میان پدرها و دخترها لازم است دیدگاه کلی خانواده تغییر کند. رسیدن به این مقصود نیازمند تلاش مساوی هر دوی والدین و باور آن‌ها در تاثیر این تغییر روش بر بهبود زندگی و روابط است.

مادر خانواده چگونه می‌تواند در شکل‌دهی ارتباط دوستانه بین پدر و دختر نوجوان موثر باشد؟

مادر خانواده چگونه می‌تواند در شکل‌دهی ارتباط دوستانه بین پدر و دختر نوجوان موثر باشد؟
مادر از طریق ایجاد فضای احترام، عشق متقابل و تقسیم کار می‌تواند در شکل‌دهی ارتباط دوستانه بین پدر و دختر نوجوان موثر باشد./ عکس از: Robert Dolly

کارهای روزمره را تقسیم کنید

برای شکل‌دهی ارتباط دوستانه بین پدر و دختر نوجوان لازم است تقسیم کار کنید و بخشی از وظایف روزانه مربوط به رسیدگی به فرزندتان را به پدر خانواده بسپارید. البته، بهتر است این روند از همان نخستین روزهای تولد بچه آغاز شود. با این حال، هرگز برای یک شروع خوب دیر نیست. مثلا، می‌توانید با همسرتان مشورت کنید و انجام کارهایی مانند رساندن دخترتان به مدرسه را به او واگذار کنید. به این ترتیب، شما هم برای رسیدگی به امور شخصی یا حرفه‌ای فرصت بیش‌تری خواهید داشت.

عقب‌نشینی کنید

خوب است گاهی اوقات کمی عقب‌نشینی کنید و فرصتی را برای وقت‌گذرانی در اختیار دخترتان و پدرش قرار دهید. مطمئن باشید، انجام سرگرمی‌های دو نفره از بهترین روش‌هایی است که آن‌ها را به هم نزدیک‌تر می‌کند.

برای خودتان برنامه‌ریزی کنید

برای خودتان برنامه‌ریزی کنید.
گاهی اوقات، خوب است مادرها از فضای خانواده فاصله بگیرند و پدرها و دختران نوجوان را کمی به حال خود بگذارند./ عکس از: Jordan Siemens

 

گاهی اوقات، خوب است مادرها از فضای خانواده فاصله بگیرند و پدرها و دختران نوجوان را کمی به حال خود بگذارند. برای مثال، می‌توانید برای یک مسافرت کوتاه‌مدت برنامه‌ریزی کرده یا ساعاتی را با دوستان و سایر اعضا خانواده‌تان بگذرانید. با انجام این‌کار، نه تنها به شکل‌دهی ارتباط دوستانه بین پدر و دختر نوجوان کمک می‌کنید بلکه خودتان هم می‌توانید اندکی تفریح کرده و روحیه‌تان را تقویت کنید.

به تصمیمات پدر خانواده احترام بگذارید

والدین هم درست مثل همه انسان‌ها همیشه و در هر زمینه‌ای با هم توافق ندارند. با این حال، لازم است برای تصمیمات و نظرات یکدیگر احترام قائل باشند. بنابراین، در همان وهله اول و در مقابل بچه‌ها نباید با تصمیم دیگری مخالفت نکرده و بهتر است صحبت در این زمینه را به زمان دیگری موکول کنند. به این ترتیب، بچه‌ها متوجه می‌شوند که پدر و مادر با یکدیگر متحد و هم‌سو هستند و آن‌ها نمی‌توانند از اختلافات‌شان به نفع خود بهره‌برداری کنند. در نهایت، دخترتان یاد می‌گیرد به نظر پدر احترام بگذارد و مخالفت احتمالی خود را به بهترین روش ممکن مطرح کند.

از همسرتان بدگویی نکنید

برای شکل‌دهی ارتباط دوستانه بین پدر و دختر نوجوان لازم است بدگویی و انتقاد از همسرتان را فراموش کرده و از تخریب شخصیت او خودداری کنید. درست است که شما برای ایجاد یک رابطه صمیمانه با فرزندتان تلاش می‌کنید؛ با این حال، لازم است به خاطر داشته باشید او دوست شما نیست و نباید مشکلات و اختلافات خانوادگی خود را برایش مطرح کنید.

روی مهارت‌ها و نقاط قوت پدر تمرکز کنید

روی مهارت‌ها و نقاط قوت پدر تمرکز کنید.
تا جای ممکن روی مهارت‌ها، صفات مثبت و رفتارهای خوب همسرتان تمرکز کرده و با فرزندتان درباره آن‌ها صحبت کنید. / عکس از: Rob Daly

 

برای شکل‌دهی ارتباط دوستانه بین پدر و دختر نوجوان تا جای ممکن روی مهارت‌ها، صفات مثبت و رفتارهای خوب همسرتان تمرکز کرده و با فرزندتان درباره آن‌ها صحبت کنید. انجام این کار به تقویت رابطه زناشویی شما نیز کمک می‌کند.

پدرها چگونه می‌توانند با دخترشان رابطه صمیمانه‌ای داشته باشند؟

پدرها چگونه می‌توانند با دخترشان رابطه صمیمانه‌ای داشته باشند؟
از همان روزهای اول بخشی از وظایف روزمره را به‌عهده بگیرید و از نزدیک و به‌صورت روزانه شاهد بزرگ شدن فرزندتان باشید./ عکس از: Sally Anscombe

از همان روزهای اول دست به‌کار شوید

شکل‌دهی ارتباط دوستانه بین پدر و دختر نوجوان روندی است که از نخستین روزهای پس از تولد اتفاق می‌افتد. اگر از همان روزهای اول بخشی از وظایف روزمره را به‌عهده بگیرید، می‌توانید از نزدیک و به‌صورت روزانه شاهد بزرگ شدن فرزندتان باشید. در آغوش گرفتن مداوم نوزاد، مراقبت از او در زمان بیماری و و کمک به او برای رشد و نمو موجب شکل‌گیری ارتباطی قوی و دوستانه میان شما خواهد شد. با گذشت زمان، استحکام و عمق این رابطه بیش‌تر شده و هیچ چیز دیگری جایگزینش نخواهد شد.

معلم خوبی باشید

فرزندتان برای ادامه زندگی و مشارکت در فعالیت‌ها و ماجراهای هیجان‌انگیزش باید مهارت‌های بسیار زیادی را یاد بگیرد. به‌عنوان یک پدر مهربان، شما می‌توانید بهترین آموزگار فرزندتان باشید؛ توانایی‌هایش را ارتقا دهید؛ و اوقات خوش و صمیمانه‌ای را با او سپری کنید. ممکن است دخترتان به یادگیری مهارتی علاقه نشان دهد که شما اطلاع چندانی از آن ندارید. نگران نباشید. به‌سادگی می‌توانید در فضای وب درباره موضوع مورد نظر جست‌وجو کنید؛ یافته‌های خود را با او به‌اشتراک بگذارید؛ و کمکش کنید تا بهترین منابع مرتبط را پیدا کند. در واقع، مهم‌ترین وظیفه شما این است که به فرزندتان بیاموزید هیچ‌وقت برای یادگیری دیر نیست و آموزش فرآیندی است که برای همیشه و تا پایان عمر ادامه پیدا می‌کند.

معلم خوبی باشید.
با کمک به یادگیری مهارت‌های مورد علاقه فرزندتان رابطه خود را با او تقویت کنید./ عکس از: Oliver Rossie

الگوی خوبی باشید

کودکان در فضای خانه و در تعامل با والدین با مفاهیمی مانند احترام، عشق، صمیمیت و اعتماد آشنا می‌شوند. بچه‌هایی که در محیطی محبت‌آمیز و دوستانه رشد می‌کنند به احتمال زیاد در آینده روابطی مثبت و سازنده را دنبال خواهند کرد. به‌عنوان پدر، شما با ارائه الگویی مناسب، دوست‌داشتنی و قابل احترام زندگی شیرین‌تری را برای خانواده خود ایجاد کرده و به دخترتان کمک می‌کنید تصویر درستی از ارتباطات آتی خود داشته باشد.

محرم‌اسرارشان باشید

به دخترتان اجازه بدهید بدون واهمه از قضاوت شدن، رویاها، آرزوها، اهداف و مشکلاتش را با شما در میان بگذارد./ عکس از: Oliver Rossi

 

شکل‌دهی ارتباط دوستانه بین پدر و دختر نوجوان تا اندازه زیادی به ایجاد فضای اعتماد میان آن‌ها بستگی دارد. گوش کردن فعالانه، رازداری، قضاوت نکردن و اعتمادسازی از مهم‌ترین قابلیت‌هایی است که به تحکیم روابط انسان‌ها کمک می‌کند. برای این منظور، لازم است به دخترتان توجه کنید؛ بدون حواس‌پرتی و با دقت کامل به حرف‌هایش گوش دهید؛ خودتان را به‌جای او بگذارید؛ برایش سخنرانی نکنید؛ و اجازه بدهید بدون واهمه از قضاوت شدن، رویاها، آرزوها، اهداف و مشکلاتش را با شما در میان بگذارد. پس از شنیدن حرف‌ها و رازهای فرزندتان هرگز نباید آن‌ها را برای دیگران بازگو کرده یا حتی برای خودش یادآوری کنید. در غیر این صورت، قطعا رابطه شما آسیب خواهد دید.

سرگرمی را فراموش نکنید

خاطره‌سازی و سپری کردن اوقاتی خوش با فرزندان از بهترین راه‌هایی است که به تقویت رابطه والدین با آن‌ها کمک می‌کند. خوب است زمانی را برای وقت‌گذرانی‌های دو نفره و سرگرم‌کننده در نظر بگیرید. برای این منظور، اصلا نیازی نیست به برنامه‌های عجیب‌وغریب و پرهزینه فکر کنید. بلکه، بسته به علاقه و سلیقه دخترتان می‌توانید همراه با هم پیاده‌روی کنید؛ به سینما یا تئاتر بروید؛ یا دوچرخه‌سواری کنید.

حضور فعالانه داشته باشید

حضور فعالانه از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که به شکل‌دهی ارتباط دوستانه بین پدر و دختر نوجوان کمک می‌کند. آشنایی با علاقه‌مندی‌های دخترتان و حضور در رویدادها و فعالیت‌هایی که برایش اهمیت دارند از اصلی‌ترین روش‌هایی است که به تقویت رابطه شما کمک می‌کند. مثلا اگر به فیلم و سینما علاقه دارد، می‌توانید اخبار مهم سینمایی را با او به‌اشتراک بگذارید؛ در این مورد با هم گفت‌وگو کنید؛ با هم فیلم ببینید؛ و درباره اتفاقات فیلم، هنرپیشه‌ها و بسیاری موارد دیگر با هم صحبت کنید. از همه مهم‌تر این که تا جای ممکن حضور در جلسات مدرسه، نمایش‌های گروهی بچه‌ها یا مسابقات ورزشی آن‌ها را از دست ندهید.

حضور فعالانه داشته باشید.
با علاقه‌مندی‌های دخترتان و حضور در رویدادها و فعالیت‌هایی که برایش اهمیت دارند ارتباط خود را با او صمیمانه‌تر کنید.

هیچ‌چیزی جای عشق بی‌قید و شرط را نمی‌گیرد

مادر و پدر تنها افرادی هستند که می‌توانند عشق بی‌قید و شرط را نثار فرزندان‌شان کنند. بچه‌ها باید باور کنند که والدین آن‌ها را بدون در نظر گرفتن اشتباهات‌شان دوست دارند. پس لازم است شکیبا باشید و از خطاهای دخترتان به‌عنوان ابزاری برای کمک به رشد او استفاده کنید. یادتان باشد، هرگز نباید انتخاب‌های نادرستش را مسخره کرده و او را شرمنده کنید.
با وجود این، برقراری نظم و انضباط جای خودش را دارد و گاهی اوقات ممکن است لازم باشد بچه‌ها با عواقب خطای‌شان روبه‌رو شوند و آن را بپذیرند. بنابراین، لازم است حتما اشتباهات بچه‌ها را گوشزد کرده و روش‌های جلوگیری از تکرار آن‌ها را برای‌شان تشریح کنید. برای دخترتان توضیح دهید، اگر چه در حال حاضر از دستش عصبانی یا ناراحت هستید، ولی همچنان با تمام وجود دوستش دارید.

تعریف و تمجید کنید

تعریف و تمجید کنید.
با تمر بر روی نقاط قوت و ویژگی‌های منحصر به‌فردش به دخترتان نشان بدهید دوستش دارید و برایش احترام قائلید./ عکس از: Ekaterina Morosova

 

این روزها، اغلب افراد بخش قابل توجهی از وقت خودشان را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند. این رسانه‌ها غالبا پیام‌ها و باورهای اشتباهی را به مخاطبان‌شان منتقل می‌کنند و الگوهایی پوچ و تو خالی را به آن‌ها ارائه می‌دهند. دختر شما هم از این قاعده مستثنا نیست. بنابراین، احتمالا فکر می‌کند به اندازه کافی زیبا نیست و برای آن که جذاب و دوست‌داشتنی باشد باید وزنش را کم‌تر یا بیش‌تر کند؛ نحوه آرایشش را تغییر دهد؛ یا جور خاصی لباس بپوشد.
شما با تمرکز کم‌تر بر مسائل ظاهری فرزندتان و ارائه جایگزین‌های مناسب برای تقویت سلامت روح و جسم او می‌توانید به از بین بردن این کلیشه‌های مخرب کمک کنید. با او درباره اهمیت شخصیت، تغذیه درست، خواب کافی و ورزش صحبت کنید؛ الگوهای موفق و سالم را به او معرفی کنید؛ قابلیت‌هایی مانند همدلی، شفقت، اراده و پشتکار را تحسین کنید؛ وقتی کار شجاعانه یا محبت‌آمیزی انجام می‌‌دهد تشویقش کنید؛ و بگذارید متوجه شود که به او افتخار می‌کنید و برای ویژگی‌های منحصر به‌فردش احترام قائلید.

برایش نامه بنویسید

برایش نامه بنویسید.
نامه نوشتن یکی از بهترین راه‌هایی است که به شما کمک می‌کند احساسات‌تان را برای دخترتان تشریح کنید.

 

تقریبا همه بچه‌ها عاشق گرفتن کارت، یادداشت و نامه هستند. نامه نوشتن یکی از بهترین راه‌هایی است که به شما کمک می‌کند احساسات‌تان را برای دخترتان تشریح کنید. بهتر است در این یادداشت‌ها به کارهای خوب و قابل افتخارش اشاره کنید و به او بگویید که چقدر دوستش دارید. یادتان باشد اصلا لازم نیست این نامه‌ها مفصل باشند؛ کافی است به‌طور منظم و از صمیم قلب یکی دو خط برای‌شان بنویسید.

سخن آخر

هر دوی والدین می‌توانند به شکل‌دهی ارتباط دوستانه بین پدر و دختر نوجوان کمک کنند. ایجاد رابطه صمیمانه میان اعضا خانواده نوعی کار گروهی است که به گذشت، تمرکز، صبر، تلاش و مطالعه نیاز دارد. پیشنهاد شما چیست؟ آیا برای ایجاد صمیمیت بیش‌تر میان پدرها و دخترها روش‌های دیگری را می‌شناسید؟ لطفا آن‌ها را در بخش «نظرات کاربران» با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

 

منبع www.verywellfamily.com childmind.org
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.