سوال چطور به دنیا آمدم کودک را چگونه پاسخ بدهیم؟

در این مطلب، قصد داریم پاسخ سوال چطور به دنیا آمدن کودک را در سنین مختلف بررسی کنیم. اگر فرزند شما هم درباره نحوه تولد نوزاد پرس‌وجو می‌کند، پیشنهاد می‌کنیم خواندن این مقاله را از دست ندهید.

کم‌تر پدر و مادری پاسخ سوال چطور به دنیا آمدن کودک را در آستین دارد. والدین معمولا نمی‌دانند داستان تولد نوزاد را باید از کجا شروع کنند و چه اطلاعاتی را در اختیار فرزندشان بگذارند. در اغلب مواقع، بچه زمانی با این پرسش مواجه می‌شود که فرد باردار یا نوزاد تازه متولد شده‌ای را ببیند؛ طبیعی است که کنجکاو می‌شود و می‌خواهد بداند این اتفاق چگونه روی داده است. در این صورت، وظیفه شما به‌عنوان پدر یا مادر این است که متناسب با سن و میزان درک و آگاهی کودک، اطلاعات کافی و قانع‌کننده‌ای را در اختیارش قرار دهید.

نکات کلی درباره پاسخ دادن به سوال کودک در زمینه چگونگی به دنیا آمدن

نکات کلی درباره پاسخ دادن به سوال کودک در زمینه چگونگی به دنیا آمدن
برای جواب دادن به سوال باید از پاسخ‌های کوتاه، صریح و ساده استفاده کرده و کلمات را با دقت انتخاب کنید./ عکس از: Liudmila_Fadzeyeva

میزان درک و آگاهی فرزندتان را در نظر بگیرید

پاسخ سوال چطور به دنیا آمدن کودک تا اندازه زیادی به میزان درک و آگاهی فرزندتان بستگی دارد. بنابراین، قبل از شروع مکالمه چند سوال بپرسید تا ببینید درباره بارداری چه فکر می‌کند و چقدر می‌داند. این پرسش‌ها به شما کمک می‌کنند درباره انتخاب نوع کلمات، عبارات و میزان اطلاعات قابل انتقال تصمیم‌گیری کنید. برای مثال، می‌توانید گفت‌وگو را به این شکل شروع کنید: «چه سوال خوبی. چی شد که این سوال برات پیش اومد؟ خودت چی فکر می‌کنی؟» این‌جاست که باید با دقت کافی به جواب‌های فرزندتان گوش کرده و خودتان را برای ارائه پاسخ مناسب با سن او آماده کنید.

از پاسخ‌های کوتاه، صریح و ساده استفاده کنید

برای جواب دادن به این قبیل سوالات باید به پرسش فرزندتان به دقت گوش کنید تا دقیقا آن‌چه را که می‌خواهد در اختیارش بگذارید. گاهی اوقات، پدر و مادرها در جواب این پرسش ساده پرگویی می‌کنند و اطلاعات غیر ضروری، گیج‌کننده و نامتناسب با سن کودک را در اختیارش می‌گذارند.

کلمات را با دقت انتخاب کنید

با بالا رفتن سن، میزان درک بچه‌ها هم بیش‌تر می‌شود. بنابراین، در هنگام گفت‌وگو همیشه از مفاهیم و کلماتی استفاده کنید که کودک آن‌ها را می‌فهمد و احتمالا به شنیدن‌شان عادت دارد. استفاده از کلمات یا عبارات نادرست ممکن است باعث ترس کودکان شود. به‌عنوان مثال، اگر برای فرزند ۳ ساله‌تان درباره برش دادن شکم و عمل سزارین حرف بزنید به احتمال قوی او را به‌شدت دچار واهمه خواهید کرد.

عجله نکنید

پاسخ سوال چطور به دنیا آمدن کودک بسیار پیچیده است و به تفکر کافی نیاز دارد. بنابراین، برای جواب دادن عجله نکنید و در عوض، از فرزندتان وقت بگیرید تا به‌اندازه کافی فکر، تحقیق و مطالعه کنید. کافی است به فرزندتان بگویید: «برای این‌که جواب درست و به‌درد بخوری بهت بدم باید کمی فکر کنم. یه خورده بهم فرصت بده تا بهترین جوابی که می‌تونم رو در اختیارت بذارم.»

یک پاسخ جامع و فراگیر آماده کنید

این روزها، خانواده‌های مختلف ممکن است به شیوه‌های متنوعی از قبیل فرزندخواندگی، استفاده از رحم اجاره‌ای و روش‌های کمک باروری بچه‌دار شوند. به‌عنوان والدین، وظیفه شما این است که متناسب با سن کودک دیدگاهش را نسبت به مسئله تولد گسترش دهید و او را متوجه کنید که شرایط و بدن هر کسی با دیگری متفاوت است. یعنی، ممکن است یک قانون کلی درباره همه صدق نکند.

صادق باشید

بهترین جواب برای سوال چگونه به دنیا آمدن کودک
عکس از: Siri Berting

از قدیم گفته‌اند، صداقت بهترین سیاست است. طبیعتا ممکن است صحبت کردن درباره مسائل مربوط به تولد نوزاد برایتان آسان نباشد. با این حال، هرگز نباید از گفت‌وگو در این زمینه اجتناب کنید. یادتان باشد، اگر پاسخ شما صادقانه نباشد و فرزندتان را قانع نکند احتمالا برای پیدا کردن جواب مناسب به سایر بچه‌ها یا اینترنت مراجعه خواهد کرد. در این‌صورت، ممکن است اطلاعات نادرست و گاه مخربی را جمع‌آوری کند. صداقت شما موجب می‌شود فرزندتان رابطه سالمی با بدن انسان، بارداری و جنسیت برقرار کند.

پاسخ سوال چطور به دنیا آمدن کودک برای بچه‌های ۳ تا ۵ سال

پاسخ سوال چطور به دنیا آمدن کودک برای بچه‌های 3 تا 5 سال
با در نظر گرفتن سن و میزان درک کودک به او جواب بدهید./ عکس از: SolStock

۱. اول بپرسید بعد جواب بدهید

برای جلوگیری از سوءتفاهم و اطمینان از این‌که متوجه سوال فرزندتان شده‌اید، ابتدا از او بپرسید دقیقا چه چیزی را می‌خواهد بداند؟ سپس، نظر خودش را جویا شوید تا میزان اطلاعات و درک او را بسنجید. به این ترتیب، می‌توانید این مکالمه را از نقطه مناسبی شروع کنید. برای مثال، از او بپرسید: «می‌دونی نی‌نی چطوری اومده توی شکم من؟» پس از شنیدن پاسخ کودک پیش دبستانی، می‌توانید برایش توضیح دهید که بچه‌ها هم درست مثل میوه‌ها از یک سلول نر به‌نام اسپرم و یک سلول ماده به‌نام تخمک به‌وجود می‌آیند. لازم است به بچه‌های خردسال اطمینان دهید که رحم شما جای امن و راحتی است.

۲. از کلمات درست استفاده کنید

پاسخ سوال چطور به دنیا آمدن کودک در عین تناسب با سن کودک باید دقیق و درست باشد. برای مثال، با گفتن این‌که نوزاد در شکم مادر رشد می‌کند، احتمالا فرزندتان را گیج می‌کنید. چرا که هم زنان و هم مردان شکم دارند. در عین حال، ممکن است قبلا برایش گفته باشید که وقتی غذا می‌خورد، خوراکی‌ها وارد شکمش می‌شوند. بنابراین، به فرزندتان بگویید: «نوزاد توی یک محل خاص به‌نام رحم رشد می‌کنه. رحم داخل شکم خانم‌ها قرار داره.»

در ضمن، با گفتن این‌که: «پدر یک دانه رو در رحم مادر می‌کاره؛ این دانه رشد می‌کنه و تبدیل به بچه می‌شه» ممکن است کودک یک دانه سیب را تصور کند که درون بدن زنان تبدیل به یک درخت می‌شود. پس، در این‌جا هم حتما باید به اسپرم و تخمک اشاره کنید و برایش توضیح دهید: «اسپرم از بدن بابا خارج می‌شه و می‌ره داخل رحم مامان.» یادتان باشد، در عین توضیح دقیق، در هنگام گفت‌وگو با کودک خردسال صحبت‌هایتان باید مختصر و مفید باشند.

۳. داستان‌سرایی بهترین روش پاسخ‌گویی است

برای جذاب‌تر کردن گفت‌وگو و اطمینان از انتقال مفاهیم مورد نیاز کودک، خوب است در هنگام پاسخ دادن روش داستان‌سرایی را امتحان کنید. یعنی، برای توضیحات‌تان یک مقدمه، یک داستان و یک بخش پایانی در نظر بگیرید. اگر بخواهید این داستان را در قالب یک جمله بیان کنید می‌توانید بگویید: «مامان و بابا با کمک هم بچه رو درست می‌کنن؛ بچه توی رحم مامان رشد می‌کنه؛ و وقتی آماده شد بیرون می‌آد.»

اگر باردار هستید و شکم‌تان بزرگ شده است، ممکن است کودک خردسال بدون هیچ اشاره واضحی به‌شدت نگران چاق شدن شما باشد. در چنین مواقعی، برای فرزندتان توضیح دهید که این یک وضعیت موقتی است که پس از رشد کامل کودک در رحم‌تان خاتمه خواهد یافت. حتما برایش بگویید که به‌زودی یک خواهر یا برادر خواهد داشت.


حتما بخوانید: روش‌ها و مراحل آماده کردن کودک برای تولد فرزند دوم؛ یک راهنمای کامل

۴. از کتاب‌ها و ویدیوهای آموزشی استفاده کنید

خوشبختانه این روزها، محتواهای آموزشی گوناگونی وجود دارند که برای پاسخ به پرسش‌های مختلف بچه‌ها در سنین گوناگون طراحی شده‌اند. بنابراین، می‌توانید از کتاب‌های مصور و انیمیشن‌های مناسب برای گروه سنی خردسالان استفاده کرده و پاسخ سوال چطور به دنیا آمدن کودک را به شکلی سرگرم‌کننده در اختیار فرزندتان قرار دهید.

۵. خجالت را کنار بگذارید

یادتان باشد، پاسخ سوال چطور به دنیا آمدن کودک و کلمات و عبارات مناسب برای تشریح آن از نظر یک بچه خردسال به‌هیچ عنوان مفهوم جنسی ندارند. بنابراین، خجالت را کنار بگذارید و ساده، شفاف و با صداقت به پرسش فرزندتان جواب بدهید. در غیر این‌صورت، ممکن است بچه تعجب کند و گیج بشود؛ چون سوال خود را اصلا شرم‌آور نمی‌داند.

کودکان خردسال ممکن است چه سوالات دیگری را در این رابطه مطرح کنند؟

کودکان خردسال ممکن است چه سوالات دیگری را در این رابطه مطرح کنند؟
با استفاده از محتوای ویدیویی، کتاب و انیمیشن مناسب سن کودک به سوالات او پاسخ دهید./ عکس از: FatCamera

بچه توی شکم مادرش چیکار می‌کنه؟

برای فرزند خردسال‌تان توضیح بدهید که جنین در رحم مادرش غذا می‌خورد، ادرار می‌کند، سکسکه می‌کند، می‌خوابد، بازیگوشی می‌کند و انگشتانش را می‌مکد.

منم می‌تونم توی بدنم یک نی‌نی داشته باشم؟

در پاسخ به این سوال، لازم است برای فرزندتان درباره تفاوت‌های بدن کودکان و بزرگسالان توضیح دهید. یعنی، باید برایش شرح بدهید که فقط خانم‌های بالغ می‌توانند بچه‌دار شوند. اگر پسر دارید، می‌توانید بگویید: «وقتی بزرگ شدی، می‌تونی به بچه‌دار شدن یک خانم بالغ کمک کنی؛ چون فقط خانم‌های بالغ می‌تونن توی رحم‌شون یک بچه رو پرورش بدن.»

بچه چطوری بیرون میاد؟

برای یک کودک خردسال، کافی است بگویید: «وقتی بچه به‌اندازه کافی بزرگ بشه دیگه توی رحم جا نمی‌شه. بنابراین، خبر می‌ده که آماده بیرون اومدنه. بعد می‌ریم بیمارستان و دکتر و پرستارها کمک می‌کنن که نی‌نی به‌دنیا بیاد.» اگر فرزندتان قانع نشود و بخواهد بیش‌تر بداند. لازم است برایش توضیح دهید که بچه از طریق واژن مادر متولد می‌شود. این فرآیند را می‌توانید روی یک عروسک برایش تشریح کنید.

پاسخ سوال چطور به دنیا آمدن کودک برای بچه‌های ۶ تا ۱۲ سال

پاسخ سوال چطور به دنیا آمدن کودک برای بچه‌های 6 تا 12 سال
با ایجاد فضایی صمیمانه‌ و ارتباط نزدیک با فرزندتان به او کمک کنید موضوعات حساس را با شما در میان بگذارد و پیش از هر شخص دیگری از شما راهنمایی بخواهد./ عکس از: Georgijevic

۱. درباره بلوغ با فرزندتان صحبت کنید

دختر بچه‌ها از ۸ یا ۹ سالگی و پسر بچه‌ها از ۹ یا ۱۰ سالگی به بعد می‌توانند بالغ شوند. بنابراین، لازم است هرچه زودتر ذهن آن‌ها را برای ورود به این مرحله از زندگی آماده کنید. برای فرزندتان توضیح دهید که پریود نشانه آمادگی بدن زنان برای بچه‌دار شدن است. پیشنهاد می‌کنیم مقاله مراحل آماده کردن دختر نوجوان برای مواجهه با اولین پریود را مطالعه کنید. برای پسرها هم باید درباره انزال صحبت کنید و برایشان توضیح دهید این مایع حاوی اسپرم است و در صورت برقراری رابطه جنسی می‌تواند تخمک خانم‌ها را بارور کند. یادتان باشد، شما در حال صحبت درباره یکی از طبیعی‌ترین و مهم‌ترین مراحل زندگی فرزندتان هستید. بنابراین، بدون خجالت، صریح و صادقانه کلیه اطلاعات متناسب با سن او را در اختیارش بگذارید.

۲. ارتباط خود را با فرزندتان صمیمانه‌تر کنید

بچه‌های ۶ تا ۱۲ سال، خصوصا از ۱۰ سالگی به بعد معمولا تصور می‌کنند پاسخ سوال چطور به دنیا آمدن کودک و دیگر پرسش‌های مرتبط را می‌دانند. در ضمن، احتمالا آن‌ها بیش‌تر از بچه‌های کوچک‌تر از ارتباط میان رابطه جنسی و تولد نوزاد آگاهی دارند و خجالت می‌کشند سوالات‌شان را با شما مطرح کنند. با ایجاد فضایی صمیمانه‌ و ارتباط نزدیک با فرزندتان به او کمک کنید موضوعات حساس را با شما در میان بگذارد و پیش از هر شخص دیگری از شما راهنمایی بخواهد.

در چنین فضای دوستانه‌ای ممکن است با پرسش‌هایی مواجه شوید که شما را متعجب یا حتی عصبانی کنند. لازم است احساسات‌تان را کنترل کنید و در قالب یک مشاور و راهنمای حرفه‌ای با فرزندتان صحبت کنید. برای مثال، ممکن است کودک از شما سوال کند: «با رابطه جنسی دهانی هم می‌تونم باردار بشم؟» در پاسخ، به‌جای گفتن: «این حرف‌ها چیه؟ خجالت بکش. دیگه نشنوم از این چیزها بگی.» باید نشان دهید که همیشه می‌تواند روی شما حساب کند.

تمام توان‌تان را به‌کار بگیرید تا بدون نصیحت و سخنرانی به سوال او پاسخ دهید. یعنی، کافی است بگویید: «نه. از طریق رابطه جنسی دهانی باردار نمی‌شی. اما ممکنه به انواع بیماری‌های مقاربتی مبتلا بشی.» اصلا تصور نکنید که طرح چنین سوالاتی به‌معنای این است که فرزندتان با فردی رابطه جنسی دارد. احتمالا او با دوستانش در این باره صحبت کرده یا این صحنه را در فیلمی دیده است و فقط می‌خواهد اطلاعاتش را کامل کند.

۳. واقعیات را در نظر بگیرید

در پاسخ سوال چطور به دنیا آمدن کودک، اغلب افراد به رابطه جنسی زن و مرد فکر می‌کنند. اما این روزها به دلایل مختلف، بسیاری از نوزادان حاصل استفاده از رحم اجاره‌ای و لقاح آزمایشگاهی هستند. بعضی از خانواده‌ها هم بچه‌های بی‌سرپرست یا بد سرپرست را به فرزندخواندگی قبول می‌کنند. بنابراین، خوب است به‌تدریج و طی جلسات متعدد با فرزندتان درباره این موضوعات هم صحبت کنید.

سخن آخر

در این مطلب، تلاش کردیم روش ارائه پاسخ سوال چطور به دنیا آمدن کودک را برای بچه‌های سنین مختلف معرفی کنیم. این موضوع، بی‌نهایت پیچیده و بسیار حساس و در عین حال، گسترده است. بنابراین، گفت‌وگو در این زمینه مدت‌ها می‌تواند ادامه داشته باشد و سوالاتی نظیر نحوه برقراری رابطه جنسی را نیز برای فرزندتان مطرح کند. برای جواب دادن به این پرسش‌ها لازم است مقالات متعددی را مطالعه کرده و در صورت لزوم با افراد متخصص هم مشورت کنید. نظر شما چیست؟ برای جواب دادن به این قبیل پرسش‌های فرزندتان از چه روشی استفاده می‌کنید؟ خوشحال می‌شویم دیدگاه‌ها و تجربیات‌تان را در بخش «نظرات کاربران» با ما و دیگر خوانندگان در میان بگذارید.


در ادامه بخوانید: همه‌چیز درباره اضطراب جدایی در کودک؛ نشانه‌ها، دلایل و روش‌های درمان
منبع www.verywellfamily.com www.wikihow.com www.babycenter.com
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.